Waterschap: verschil tussen versies
(Ik ga dit een artikel een beetje uitbreiden, aangezien dit (onzichtbare) deel van de Nederlandse politiek niet goed beschreven is.) |
|||
Regel 1: | Regel 1: | ||
{{werk}} | {{werk}} | ||
− | [[Bestand:2023-Waterschappen-1100.png|right| | + | [[Bestand:2023-Waterschappen-1100.png|right|450px|thumb|Een kaart met de 21 waterschappen van Nederland]] |
Een '''waterschap''' is de bestuurslaag van de [[overheid]], wat zich enkel bezighoudt met [[water]]. Je kunt een waterschap dus eigenlijk een beetje vergelijken met een [[provincie]]. Denk hierbij aan de waterkwaliteit, onderhoud aan dijken en de juiste hoeveelheid water. Verschillende landen zijn verdeeld in waterschappen. | Een '''waterschap''' is de bestuurslaag van de [[overheid]], wat zich enkel bezighoudt met [[water]]. Je kunt een waterschap dus eigenlijk een beetje vergelijken met een [[provincie]]. Denk hierbij aan de waterkwaliteit, onderhoud aan dijken en de juiste hoeveelheid water. Verschillende landen zijn verdeeld in waterschappen. | ||
Versie van 16 mrt 2023 16:42
|
|
Een waterschap is de bestuurslaag van de overheid, wat zich enkel bezighoudt met water. Je kunt een waterschap dus eigenlijk een beetje vergelijken met een provincie. Denk hierbij aan de waterkwaliteit, onderhoud aan dijken en de juiste hoeveelheid water. Verschillende landen zijn verdeeld in waterschappen.
In Nederland zijn de waterschappen erg belangrijk, aangezien het land veel water heeft. Men kan daardoor iedere vier jaar voor de waterschappen stemmen tijdens speciale waterschapsverkiezingen. Deze verkiezingen vinden plaats op dezelfde dag als de Provinciale Statenverkiezingen. Nederland is onderverdeeld in 21 waterschappen. Vijf waterschappen noemen zich een hoogheemraadschap, maar dit is meer een historische titel. Waterschappen hebben hun eigen bestuur. Ze worden geleid door een dijkgraaf (een soort van burgemeester). Hij of zij wordt geholpen door een dagelijks bestuur. Daarnaast is er ook een algemeen bestuur (een soort van gemeenteraad). Dit bestuur wordt direct door de inwoners van het waterschap gekozen.
Het waterschapsbestuur moet allerlei keuzes maken voor het waterbeheer. Droge voeten en schoon water blijven belangrijk. Maar ook de belangen van milieu, natuur, landschap, recreatie, stedenbouw, ruimtelijke ordening en drinkwatervoorziening gaan steeds meer meetellen. Om dat allemaal te kunnen afwegen, moet er een organisatie zijn die het geheel kan overzien. Die al het water kan benaderen als één watersysteem. Zo wordt bijvoorbeeld waterschap Regge en Dinkel steeds meer als de belangrijkste beheerder van het watersysteem in de regio Twente erkend. Als beheerder verlangt het waterschap van gemeenten, provincie, waterleidingmaatschappij enzovoort, dat zij rekening houden met het water. Het waterschap wil vroeg bij de plannen worden betrokken.