Hockey: verschil tussen versies

Uit Wikikids
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
k (Wijzigingen door Teskyr (Overleg); hersteld tot de laatste versie door Gerarddummer)
Regel 5: Regel 5:
 
== Wat is hockey? ==
 
== Wat is hockey? ==
  
Hockey is een balsport. Je slaat de bal met een stick vooruit. Je kunt al jong met hockey beginnen. Je hebt ook een bitje nodig en scheenbeschermers zijn verplicht. Je moet ook selectie hockeyen. Om te kijken in welk team je komt. Dan moet je allemaal oefeningen doen en gaan ze opschrijven wat je plus en min punten zijn. Dan gaan ze de teams in delen!De geschiedenis van de hockeysport.
+
Hockey is een balsport. Je slaat de bal met een stick vooruit. Je kunt al jong met hockey beginnen. Je hebt ook een bitje nodig en scheenbeschermers zijn verplicht. Je moet ook selectie hockeyen. Om te kijken in welk team je komt. Dan moet je allemaal oefeningen doen en gaan ze opschrijven wat je plus en min punten zijn. Dan gaan ze de teams in delen!
 
 
 
 
 
 
In de oudheid: 
 
 
 
Vijfduizend jaar geleden speelden rijke Perzen een spel dat veel lijkt op POLO, een spel dat nu nog wordt gespeeld.
 
 
 
Dat is een soort hockey waarbij de spelers op paarden zitten.
 
 
 
De minder rijke mensen, zoals kinderen en arbeiders, wilden dit spel ook graag spelen, maar hadden geen geld om paarden te kopen. Zij maakten kortere stokken, zodat ze het spel zonder paarden gewoon op de grond konden spelen. Het POLOspel  verspreidde zich over een groot deel van Azië. 
 
 
 
In Griekenland werd later ook POLO gespeeld, bij opgravingen is gebleken dat uit POLO weer andere speelvormen met stok en bal ontstonden. Zo speelden de Grieken 478  jaar voor Christus het spel HORN, ook met stok en bal. 
 
 
 
De Romeinen speelden ook een soort hockey op het strand. Maar in plaats van een bal gebruikten die een echte mensenschedel. Deskundigen denken dat het hockeyspel met bal en stok vanuit het Romeinse rijk uiteindelijk in Engeland is terechtgekomen. 
 
 
 
Europa: 
 
 
 
IN de 17de eeuw ging men in Engeland Bandy spelen, Bandy werd gespeeld op harde stranden of ijsvlakten. Bandy dat op ijs werd gespeeld, heette ook wel Hockey on ice, dit spel werd snel populair, ook in de rest van Europa.
 
 
 
In Engeland waren in de 18de eeuw verschillende spelen verboden omdat ze te gevaarlijk waren. Later in de 19de eeuw werden allerlei spullen ontwikkeld om spelers te beschermen tegen verwondingen.  Daardoor konden de spelen weer worden beoefend. Vooral op scholen en universiteiten in Engeland werd toen (en nu nog steeds) veel aan sport gedaan. Hockey was een van die sporten.
 
 
 
De naam Hockey is volgens velen afgeleid van het Engelse woord hook ( haak ). Je kunt wel zeggen dat de Engelsen ervoor hebben gezorgd dat het moderne hockey nu in veel landen wordt gespeeld.
 
 
 
 
 
 
Zij brachten de sport over naar Australië, Nieuw-Zeeland, India en Pakistan.
 
 
 
Nederland: 
 
 
 
In 1891 bracht Pim Mulier het veldhockey van Engeland naar Nederland. Haarlem was de stad waar het eerst hockey werd gespeeld, Bandyspelers gingen buiten het winterseizoen veldhockey spelen. In 1895 werd al gespeeld om het kampioenschap van Nederland. In 1898 werd in Amsterdam door 5 clubs de Nederlandse Hockey en Bandybond  NHBB opgericht, vlak na de oprichting gingen de Bandyspelers hun eigen weg. In 1909 waren 11 verenigingen lid van de NHBB, 10 jaar later waren dit er al 29. 
 
 
 
Nederland speelde in het begin met een aantal eigen regels. Zo had de stick twee platte kanten en was de bal gemaakt van gevlochten touw en canvas . De  bal was groter en veel lichter dan nu en omdat hij een oranje kleur had, werd hij de sinaasappel genoemd . Spelers mochten de bal met de voet stoppen en de tegenstander met de stick haken. Die eigen regels waren natuurlijk niet zo handig  in wedstrijden tegen teams uit het buitenland. En omdat  Nederland met het herenteam aan de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam wilde deelnemen, gingen we vanaf 1926 volgens de internationale regels spelen. 
 
 
 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
Groei hockeybond:
 
 
 
Na de mooie 2de plaats van het Nederlands herenteam op de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam, gingen veel mensen hockeyen. Vooral kinderen wilden het hockeyspel graag een keer proberen . Door de jeugdledengroei werd in 1932 het jeugdhockey georganiseerd door de hockeybond. In 1951 werd het eerste jeugdhockeykamp georganiseerd en dit werd vele jaren met succes gehouden.  In 1968 werd de jeugd ingedeeld op leeftijd in 4 groepen: 
 
 
 
                                                                        A  16-18 jaar
 
 
 
                                                                        B  14-16 jaar
 
 
 
                                                                        C  12-14 jaar
 
 
 
                                                                        D  10-12 jaar
 
 
 
In 1975 kwam daar nog de E categorie bij voor kinderen van 8-10 jaar, de E-tjes worden ook wel mini’s genoemd .Zij hockeyen op een op een kwart veld met kleine teams bijvoorbeeld 6 tegen 6 of 8 tegen 8. Later is bij de jongste jeugd nog een groep bijgekomen: de F-jes, zij zijn 6 of 7 jaar en leren op speelse manier hockeyen. 
 
 
 
Vanaf 1970 kwamen er meer toernooien, zoals Europese en Wereldkampioenschappen voor landenteams. Nadat de Nederlandse heren  in 1973 in Amstelveen wereldkampioen waren geworden, werd hockey steeds populairder in Nederland.  Het ledental is opgelopen van 15.000 in 1946 tot 130.000 in 1999.
 
 
 
 
 
Het speelveld: 
 
 
 
Het hockeyveld heeft een afmeting van 91 meter lang en 55 meter breed, op het veld zijn 2 cirkels, twee 23 meter lijnen en een middellijn aan gebracht. Op 6,4 meter van beide doelen ligt een 15 cm. dikke stip. Deze stip is de plaats waar de strafslag wordt genomen.
 
 
 
De stick: 
 
 
 
De eerste hockeysticks waren heel hard en helemaal niet te buigen, omdat ze uit één stuk hout werden gemaakt. Veel sticks die we nu kennen komen uit India en  Pakistan en zijn van moderne materialen gemaakt zoals carbon. Een stick mag tussen de 340 en 794 gram.                                               
 
De bal: 
 
 
 
Rond 1950 werd er gespeeld met een bal van kurk of met ballen van paardenhaar met een laagje kurk. Tegenwoordig gebruiken we allerlei kunststofballen, een bal mag tussen de 156 gram en 163 gram wegen. 
 
 
 
De wedstrijd:
 
 
 
Een wedstrijd duurt 2 keer 35 minuten en wordt gespeeld door 2 teams met ieder elf spelers.Er kan alleen worden gescoord wanneer de aanvallende partij de bal in de cirkel van de tegenpartij heeft aangeraakt  Een bal die van buiten de cirkel op doel wordt geslagen en géén tegenstander raakt telt niet als doelpunt.De scheidsrechter geeft dan aan dat de verdedigende partij mag uitslaan. 
 
 
 
Andere regels:
 
 
 
Er zijn natuurlijk nog veel meer spelregels, waaraan de spelers zich moeten houden. Deze spelregels staan in het spelreglement van de KNHB
 
  
 
== Soorten teams ==
 
== Soorten teams ==

Versie van 12 jul 2009 15:44

Hockey is een balsport die gespeeld word met hockeysticks.

Je kunt het samen doen bij een hockeyclub of alleen in de tuin. Je kan vanaf zes jaar bij een hockeyclub gaan spelen. Je begint dan soms in een hockeyschooltje daar leer je de eerste dingen. Daarna ga je naar de F dat is voor kinderen van 6 en 7 jaar. Daarna naar de E dat is senioren. voor kinderen van 8 tot 10 jaar. dan naar de D dat is voor kinderen van 10 tot 12 jaar en zo gaat het verder tot de A en dan heb je ook nog de senioren.

Wat is hockey?

Hockey is een balsport. Je slaat de bal met een stick vooruit. Je kunt al jong met hockey beginnen. Je hebt ook een bitje nodig en scheenbeschermers zijn verplicht. Je moet ook selectie hockeyen. Om te kijken in welk team je komt. Dan moet je allemaal oefeningen doen en gaan ze opschrijven wat je plus en min punten zijn. Dan gaan ze de teams in delen!

Soorten teams

Als je in de F-jes speelt, speel je met zijn drieën. Het maakt dan ook nog niet uit of je wint of verliest. Je speelt dan op 1 achtste veld, er staat dan dus 1 goal midden op het veld, van het kwartveld. De wedstrijd duurt dan 2keer 20 minuten. Als je in de E-jes speelt, speel je met zijn zessen. Je speelt dan in een zestal. Dat is een kwartveld. Je speelt dan al competitie. De eindstand wordt altijd opgeschreven, na een aantal wedstrijden heb je dan de eindstand, dus ook een winnaar van de poule. Die krijgt een medaille of een beker. Je speelt dan 2 keer 25 minuten. Als je in de d-jes speelt begin je vaak in een achttal dat is op een half veld. Vanaf de e-jes speel je competitie, dus ook in de d-jes c-jes b-jes en a-jes. Maar soms begin je als d-je al meteen in een elftal. Als je in een elftal speelt speel je al op een heel veld. In de D word het spel bij sommige wedstrijden erg serieus genomen. je hebt meestal ook al wel een vaste keep en de uitslagen komen op de standenmotor te staan. Je speelt dan 2 keer 30 minuten. Als je in de c- ,b- of a-jes speel je altijd in een elftal je speelt op een heel veld,net als sommige kinderen in de d-jes al doen. Dan duurt de wedstrijd 2 keer 35 minuten.

Benodigdheden

Als je hockeyt heb je verschillende spullen nodig. Je hebt een tenue met de kleuren van de hockeyclub. Een hockeytenue bestaat voor meisjes uit een T-shirt en een rokje. Voor jongens is er een broekje in plaats van een rokje. Op mijn oude club waren de kleuren zwart en wit. En hier in Venray zijn de kleuren oranje en groen. Je hebt om je gebit te beschermen een bitje. En om je schenen te beschermen heb je scheenbeschermers. Je hebt ook hockeyschoenen, die hebben net zo als bij voetbalschoenen noppen alleen zijn die van hockeyschoenen kleiner en zijn er meer noppen. Je hebt voor,voor en na de wedstrijd en als je wissel bent ook een sweater dat is een warme trui die er voor zorgt dat je het niet koud krijgt. Je hebt hockeysokken, die zien er ongeveer hetzelfde uit als voetbalsokken. Om te hockeyen heb je een hockeystick en een bal nodig. De hockeybal is vaak wit maar sommige ballen worden versiert met een kleurtje. De hockey bal is bijna altijd van kunststof. Hij moet de omtrek hebben van 22,4cm tot en met 23,5 cm. De bal moet tussen de 156 en honderd 163 gram zijn. Een hockeystick vroeger was een stick altijd van hout, maar nu heb je ook sticks van kunststof. Een stick heeft een bolle (een ronde) en een platte kant. Tijdens een wedstrijd en tijdens een training mag je alleen de platte kant gebruiken. Met de bolle (ronde) kant mag je de bal niet raken. De stick heeft onderaan een krul. Dat is een soort haak. De rest van de stick noem je de steel. Hockeysticks hebben verschillende lengtes. Voor volwassenen zijn er maar twee maten. Een gewone maat waar bijna iedereen mee speelt. En er is een verlengde (lange) maat speciaal voor lange mensen. Mensen in een winkel waar je een stick kan kopen gebruiken meestal een trucje: je moet je stick onder je oksel houden en dan moet hij net onder je knie zijn. Jeugdsticks zijn van 69 tot 89 cm. Voor volwassenen zijn er van 91 tot 97 cm. Als je een hockeystick met de platte kant naar beneden legt mag het maximaal 25mm hoog zijn. Een stick moet tussen 340 en 794 gram wegen.

Spelregels

Bij hockey zijn best veel spelregels. Als de bal tegen je voet aan komt is dat shoot, dat betekent in het Engels : schiet met de voet. Je mag de bal niet met de bolle kant spelen, dan wordt de slag afgefloten. Als een verdediger de bal expres over de achterlijn speelt, wordt dat bestraft met een strafcorner. Er is ook een strafcorner als iemand in de eigen cirkel shoot maakt. Hoe werkt een strafcorner: er staan 3 mensen op kopcirkel (de rand van de cirkel) er wordt afgesproken wie de bal aan gaat nemen. Een van de verdedigers gaat met de bal op het 2de streepje staan en zodra er wordt gefloten mag hij of zij de bal pushen (zeg: poesjen) ,flatsen of slaan. Je mag geen hoge push (zeg:poesj) of hoge flats gebruiken. Er staan 4 tegenspelers en een keeper in het doel. Zodra de al is genomen mogen die uitrennen. De partij die de strafcorner heeft gekregen mag de bal buiten de cirkel pas aannemen. De verdedigende partij probeert er voor te zorgen dat de aanvallende partij de bal niet krijgt. En er zijn natuurlijk nog veel meer spelregels….

Toernooien

Je hebt kleine en grote toernooien. Soms zijn grote toernooien alleen in Nederland, maar soms zijn het internationale toernooien en als je daar kampioen bent geworden dan speel je sowieso europa cup 1 als je tweede wordt dan speel je europa cup 2. de nummers 1 2 en 3 spelen EHL euro hockey league. dat is een toernooi voor alle nummers 1 2 en 3 van europa het is een zeer groot evenement. als je in het Nederlands team zit kan je het WK en het EK spelen en daarna de Olympische spelen. het grootste evenement is het WK daar speelt bijna de helle wereld. daarna heb je de europa cup 1 en 2 de europa cup 1 is voor alle nummers een van europa en de europa cup 2 is voor alle teams die 2 zijn geworden. er zijn ook toernooien voor de jeugd. die toernooien zijn voor de e,d,c,b en de a. bij de e toernooien krijg je vaak een kleine beker,een gratis bakje patat of anderen kleine dingen. bij de d toernooien krijg je een normalen beker,of een grote taart die je met je team kan delen. bij de c,b en a toornooien krijg je altijd een grote beker. Bij kleine toernooien is het soms maar op 1 club of uit 1 provincie. Je hebt ook grotere toernooien die geen internationale toernooien zijn. Dat zijn dan landelijke toernooien. De belangrijkste internationale zijn:

Mondiale toernooien

  • Olympische zomerspelen
  • Wereldkampioenschap
  • Champions trophy
  • Champions challenge
  • Intercontinental cup
  • Gemenebest spelen

Continentale kampioenschappen

  • Europees kampioenschap
  • Pan-Amerikaanse Spelen
  • Asia Cup
  • Oceania Cup
  • Afrikaanse spelen

Internationale invitatietoernooien

  • Sultan Azlan Shah Cup
  • Hamburg Masters

Trainingen

Natuurlijk moet je om beter te worden ook goed trainen. Een hockeytraining kan bestaan uit verschillende soorten oefeningen en spellen. Bijvoorbeeld: Passen, dribbelen, balcontrole, Tactiek, Spelletjes, Conditie (atletische training), keepers, verdedigen, aanvallen en scoren op doel. Als je nog niet zo lang op hockey zit train je 1 keer per week. Bij de mini’s train je op zaterdagochtend om 10 uur. Maar zit je in de F-jes en soms ook nog in de E-jes train je 1 keer in de week op een doordeweekse avond. In de D-, C-, B-, A-jes en in de Senioren train je vaker. Het ligt er aan of je in de E-jes al achttal speelt zowel dan train je 2 keer per week en anders gewoon 1 keer. Als je elftal of achttal speelt dan train je dus 2 keer per week.

Wedstrijden

Een hockeywedstrijd van een elftal duurt twee keer 35 minuten en er zijn twee scheidsrechters. Elke scheidsrechter begeleid 1 helft van het veld. Maar ze mogen voor overtredingen over het hele veld fluiten, behalve in de cirkel van jou collega een overtreding is gemaakt. De scheidsrechters fluiten als team en helpen elkaar zoveel mogelijk door aan tegen wie de bal mag nemen. Na de eerste 35 minuten is het rust de rust duurt 5 tot 10 minuten aan het begin van de wedstrijd wordt er getost of (zeg:geboelied) vanaf het midden van het veld. Dat is ook na de rust en ook na elk doelpunt.

Externe links

Afkomstig van Wikikids , de interactieve Nederlandstalige Internet-encyclopedie voor en door kinderen. "https://wikikids.nl/index.php?title=Hockey&oldid=102844"