Monschau: verschil tussen versies
Regel 22: | Regel 22: | ||
| portaal = Duitsland | | portaal = Duitsland | ||
}} | }} | ||
− | '''Monschau''', voor 1918 '''Montjoie''', is een [[Duitsland|Duits]] [[stad]]je. Het ligt in de [[Deelstaten van Duitsland|deelstaat]] [[Noordrijn-Westfalen]]. Het stadje had eind 2023 12.350 inwoners. Monschau ligt vlakbij de grens met [[België]]. Die grens is echter bijzonder. Als je de grens met België over bent, sta je bijna gelijk weer in Duitsland. Na de [[Eerste Wereldoorlog]] werd namelijk het [[Verdrag van Versailles]] gesloten. Daarin stond dat België een [[spoorlijn]] kreeg, de [[Vennbahn]]. Deze spoorlijn ligt tussen Monschau en de [[exclave]] [[Mützenich (Noordrijn-Westfalen)|Mützenich]]. | + | '''Monschau''', voor 1918 '''Montjoie''', is een [[Duitsland|Duits]] [[stad]]je. Het ligt in de [[Deelstaten van Duitsland|deelstaat]] [[Noordrijn-Westfalen]]. Het stadje had eind 2023 12.350 inwoners. Door het stadje loopt de rivier de [[Roer]]. Monschau ligt vlakbij de grens met [[België]]. Die grens is echter bijzonder. Als je de grens met België over bent, sta je bijna gelijk weer in Duitsland. Na de [[Eerste Wereldoorlog]] werd namelijk het [[Verdrag van Versailles]] gesloten. Daarin stond dat België een [[spoorlijn]] kreeg, de [[Vennbahn]]. Deze spoorlijn ligt tussen Monschau en de [[exclave]] [[Mützenich (Noordrijn-Westfalen)|Mützenich]]. |
+ | |||
+ | Monschau staat bekend om zijn [[vakwerk]]huisjes. | ||
+ | |||
+ | == Geschiedenis == | ||
+ | |||
+ | In 1195 zou er een [[burcht]] ([[kasteel]]) gebouwd zijn. De eerste [[vermelding]] (het noemen van de naam van iets) van Monschau komt uit 1198. Dan wordt de stad/burcht Mons Ioci genoemd. De naam verandert in de jaren erna via Munioie in Monjoje. De naam betekent zoiets als ''Berg van Plezier''. Waar dat precies op slaat is onduidelijk. Waarschijnlijk is het kasteel gebouwd door een [[kruisvaarder]]. Deze man heette [[Walram III van Limburg]]. Hij was ook [[Hertog]] van [[Hertogdom Limburg (1082-1795)|Limburg]]. In de [[vijftiende eeuw]] ging het stadje over op het [[Hertogdom Gulik]]. De stad stond toen bekend als Monjoye. In 1543 wordt de stad volledig verwoest. De stad werd toen aangevallen door het [[krijgsmacht|leger]] van de [[keizer]] van het [[Heilige Roomse Rijk]]. De keizer was toen, tijdens de [[Gelderse Oorlogen]], in oorlog met de Hertog van Gulik. Hierna werd de stad weer volledig opgebouwd. Tot dan toe kwam het stadje niet verder dan een paar straten ten oosten van de burcht. Het stadje was dus vooral de "uitstulping" van het land bij de rivier de Roer. | ||
[[Categorie:Plaats in Noordrijn-Westfalen]] | [[Categorie:Plaats in Noordrijn-Westfalen]] |
Versie van 1 okt 2025 16:15
|
|
Monschau | |
![]() ![]() | |
---|---|
![]() | |
Land | Duitsland |
Deelstaat | Noordrijn-Westfalen |
Kreis | Stedenregio Aken |
Burgemeester | Carmen Krämer |
Oppervlakte | 94,60 km² |
Inwoners | 12.350 (eind 2023) |
Dichtheid | 131/km² (eind 2023) |
Postcode(s) | 52156 |
Netnummer(s) | 02472 |
Portaal ![]() |
Monschau, voor 1918 Montjoie, is een Duits stadje. Het ligt in de deelstaat Noordrijn-Westfalen. Het stadje had eind 2023 12.350 inwoners. Door het stadje loopt de rivier de Roer. Monschau ligt vlakbij de grens met België. Die grens is echter bijzonder. Als je de grens met België over bent, sta je bijna gelijk weer in Duitsland. Na de Eerste Wereldoorlog werd namelijk het Verdrag van Versailles gesloten. Daarin stond dat België een spoorlijn kreeg, de Vennbahn. Deze spoorlijn ligt tussen Monschau en de exclave Mützenich.
Monschau staat bekend om zijn vakwerkhuisjes.
Geschiedenis
In 1195 zou er een burcht (kasteel) gebouwd zijn. De eerste vermelding (het noemen van de naam van iets) van Monschau komt uit 1198. Dan wordt de stad/burcht Mons Ioci genoemd. De naam verandert in de jaren erna via Munioie in Monjoje. De naam betekent zoiets als Berg van Plezier. Waar dat precies op slaat is onduidelijk. Waarschijnlijk is het kasteel gebouwd door een kruisvaarder. Deze man heette Walram III van Limburg. Hij was ook Hertog van Limburg. In de vijftiende eeuw ging het stadje over op het Hertogdom Gulik. De stad stond toen bekend als Monjoye. In 1543 wordt de stad volledig verwoest. De stad werd toen aangevallen door het leger van de keizer van het Heilige Roomse Rijk. De keizer was toen, tijdens de Gelderse Oorlogen, in oorlog met de Hertog van Gulik. Hierna werd de stad weer volledig opgebouwd. Tot dan toe kwam het stadje niet verder dan een paar straten ten oosten van de burcht. Het stadje was dus vooral de "uitstulping" van het land bij de rivier de Roer.