Paleis Kneuterdijk

Uit Wikikids
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Nederlands verkeersbord J16.svg Werk in uitvoering
Aan dit artikel wordt de komende uren of dagen nog gewerkt.
Belangrijk: Laat dit sjabloon niet langer staan dan nodig is, anders ontmoedig je anderen om het artikel te verbeteren.
De maximale houdbaarheid van dit sjabloon is twee weken na de laatste bewerking aan het artikel.
Kijk in de geschiedenis of je het artikel kunt bewerken zonder een bewerkingsconflict te veroorzaken.
Nederlands verkeersbord J16.svg Werk in uitvoering
Aan dit artikel wordt nog hard gewerkt.

Paleis Kneuterdijk is een paleis in Den Haag aan de straat Kneuterdijk. Het paleis ligt niet ver van Paleis Lange Voorhout. Het paleis is een rijksmonument en is het huidige gebouw van de Raad van State. Ook wordt het onderhouden door de Rijksgebouwendienst.

Geschiedenis

Bewoners tot 1879

Van Wassenaers

Paleis Kneuterdijk verving het oude huis van de familie van Wassenaer. De familie bezat wel meer gebouwen in Den Haag. Zoals het Oude Hof, wat we nu kennen als Paleis Noordeinde. Het paleis is ontworpen door Daniël Marot. Het werd in opdracht van Johan Hendrik van Wassenaer Obdam. Na zijn dood kreeg zijn broer Unico Wilhelm van Wassenaer het huis. Zijn achterkleindochter verkocht het huis uiteindelijk aan Willem I in 1816.

Oranje-Nassau

Willem II

Koning Willem I schonk zijn zoon prins Willem II het paleis. Tot aan zijn huwelijk in 1840 bleef met zijn vrouw in het paleis wonen. Na de Belgische Revolutie moest de Nederlandse regering het Koninklijk Paleis in Brussel ontruimen. De inboedel werd terug geven aan de Nederlandse staat. Bij de inboedel zat een grote schilderijencollectie. Deze werd ondergebracht in een aantal zalen. Na het overlijden van Willem II heeft zijn vrouw nooit meer gebruik gemaakt van het paleis. Zij ging op Paleis Soestdijk en Buitenzorg, of beter bekend als het Vredespaleis, wonen.

Willem III

Toen prins Willem III 18 jaar werd, kreeg hij van zijn vader Paleis Kneuterdijk geschonken. Hij ging hier een tijdje wonen. Na het overlijden van Willem III werd het paleis verkocht. Zijn broer prins Alexander kocht het paleis weer terug. Toch heeft hij er nooit gewoond. Daarna werd het paleis weinig meer gebruikt. Er werd gezegd dat prinses Juliana op het paleis ging wonen, maar zij ging wonen op Paleis Soestdijk. Wel bleef ze er weleens overnachten.

Kantoor

Afkomstig van Wikikids , de interactieve Nederlandstalige Internet-encyclopedie voor en door kinderen. "https://wikikids.nl/index.php?title=Paleis_Kneuterdijk&oldid=296271"