Hoogland (Nederland): verschil tussen versies

Uit Wikikids
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
k (→‎top: Verandering in Infoboxen)
 
(24 tussenliggende versies door 13 gebruikers niet weergegeven)
Regel 1: Regel 1:
== Hoogland ==
+
{{Infobox plaats (NL)
 +
| naam          = Hoogland
 +
| vlag          =  
 +
| wapen        = Hoogland_wapen.svg
 +
| kaart        = Map - NL - Amersfoort - Wijk 19 Hoogland.svg
 +
| provincie    = {{Utrecht}}
 +
| gemeente      = Amersfoort
 +
| hoogteligging =
 +
| postcode      = 3828
 +
| netnummer    = 033
 +
| website      =
 +
| cbs          =
 +
| woonplaatscode= 1665
 +
| portaal      = Utrecht
 +
}}
  
 +
'''Hoogland''' is een voormalige gemeente en tegenwoordig een dorp binnen de gemeente [[Amersfoort]]. Hoogland telde in [[2013|2018 9.910]] inwoners.
  
Hoogland is een voormalige gemeente en een dorp in de gemeente Amersfoort, in de Nederlandse provincie Utrecht. Het dorp heeft 10.587 inwoners (2006).
+
Voor 1798 bestond Hoogland uit twee delen: 1. Hoogland 2. Emiclaer. in 1811 werd de Franse gemeenteorganisatie ingevoerd. Vanaf dat moment werden de twee delen samengevoegd en ontstond er één gemeente genaamd Hoogland.  
 +
De potscode die bij hoogland hoort is 3828 en het netnummer is 033.  
  
Het dorp Hoogland maakt sinds 1 januari 1974 deel uit van de gemeente Amersfoort. Tot die tijd, ongeveer vanaf de vijftiger jaren, groeide Hoogland stevig in de gebieden Langenoord en Bieshaar. 78,2% van de woningen behoort tot de koopsector en minder dan 10% van alle woningen is gestapeld. Tegenwoordig is alleen Buitengebied Hoogland-West nog onbebouwd. Hoewel het dorp steeds meer ingesloten is geraakt door nieuwbouwwijken van Amersfoort (Kattenbroek en Nieuwland, alsook Schothorst) is het dorpskarakter grotendeels bewaard gebleven.
+
Als je uit eten wilt in Hoogland, kun je naar verschillende eetgelegenheden gaan. In Hoogland heb je de Gloeiende Gerrit, een pannenkoekenhuis met daarbij een apart á la carte restaurant, de Noot is ook een á la carte restaurant en e Concordia is een bbq restaurant. Ook zijn er in Hoogland verschillende snackbars te vinden, zoals op de Hamseweg en Kraailand.  
  
Mede door recente uitbreidingen is de bevolking vrij jong. De gemiddelde inkomens liggen er hoger dan het Amersfoorts gemiddelde en er wonen relatief weinig allochtonen. Het dorp kenmerkt zich, aldus de bewoners, door een prettig woon- en leefklimaat. Vooral wat sfeer en saamhorigheid betreft scoort het dorp goed. Met een totaalscore van 7,6 scoort Hoogland beter dan het Amersfoortse gemiddelde.
+
In Hoogland wordt elk jaar carnaval gevierd. Ze hebben de grootste optocht van boven de rivieren.  
 +
Ook heeft Hoogland een zwembad, een voetbalclub en een tennisclub.
  
Het dorp ligt in een natuurrijke omgeving en tot de jaren tachtig lag in de omgeving voornamelijk landbouwgebied. Sindsdien is Hoogland, door de sterke uitbreiding van de stad Amersfoort, vergroeid met Amersfoort.
+
[[Bestand:Martinuskerk Hoogland.jpg|miniatuur|left|Martinus kerk in Hoogland]]
 +
{{Clearleft}}
  
In september komt het dorpsgevoel weer boven tijdens het Dorpsfeest Hoogland. Dit evenement trekt ieder jaar zo rond de 30.000 bezoekers. Dit feest is het beste beoordeelde evenement in Amersfoort. De mensen geven gemiddeld als cijfer een 8 voor dit feest, wat compleet zonder enige subsidie van de gemeente wordt gerealiseerd. Dit mede door de vele vrijwilligers, die het feest ieder jaar weer tot een groot succes maken.
+
== Basisscholen ==
 
+
Er zijn verschillende basisscholen in Hoogland: Biezen, Bieshaar, Langenoord, Berkenschool.
Ieder jaar is er in Hoogland, dat van oudsher een Rooms-katholiek karakter heeft, een groot carnaval. Dit wordt ieder jaar geopend met de omdoop van Hoogland naar de carnavalsnaam: 't Zandkruuersgat. Dit gebeurt door de carnavalsverenigingen: C.v. De Eemschuumers en C.v. De Hoogenarren. De optocht wordt georganiseerd door De Eemschuumers. In 2006 is 't Zandkruuersgat bekroond met de prijs voor de meest grootse optocht van Midden - Nederland. Deze had dan ook meer dan 50.000 bezoekers in februari 2006.
 
 
 
Hoogland heeft ook zijn eigen actieve jongerenvereniging. Deze vereniging heet Jong Hoogland. De vereniging organiseert feesten, sportevenementen, uitstapjes en toneelstukken voor de leden van Jong Hoogland. Deze leden zijn in de leeftijd vanaf 16 jaar. De vereniging is in 1967 opgericht onder de naam Katholieke Plattelands Jongeren (K.P.J.) Hoogland. Sinds 1 juli 1996 is deze naam veranderd in Jong Hoogland. Na een paar jaar iets minder actief geweest te zijn beginnen nu de gouden tijden voor Jong Hoogland, die het aantal activiteiten flink heeft uitgebreid de afgelopen jaren. Als voorbeeld van deze activiteiten zijn de grasmaaierrace, polsstokverspringen en diverse schuurfeesten de grote speerpunten. De vereniging is ook verbonden met andere verenigingen. Jong Hoogland en K.P.J. Eemnes vormen samen de K.P.J. Kring Noord Oost Utrecht. Via deze Kring zijn zij ook weer verbonden met K.P.J. Utrecht.
 
  
Hooglanders zijn trots op hun accent en hebben hier dan ook twee zakwoordenboeken voor uitgebracht.
+
{{Navigatie gemeente Amersfoort}}
 
 
Sinds 1973
 
CS de Eemschuumers beleefde haar eerste carnavalsjaar in 1973 met prins Por en zijn raad van elf. De historie achter onze naam is volgens de schrijvers van het boek “Hoogland, 5 dagen Zankruuersgat” (ISBN 90-9019936-5) als volgt: De naam Eemschuumers hebben we te danken aan Theo van de Hoef (alias: Toef), die met de naam Eemschuimers op de proppen kwam. Antoon van de Grooteveheen maakte er direct Eemschuumers van. Want zei hij: “Wullie bin Hooglanders”. Met de naam Eemschuumers hadden de bedenkers het volgende beeld voor ogen: de raadsleden die op hun schip de Eem en Hoogland “afschuumen” (afstropen) op zoek naar carnavaleske festiviteiten en gebeurtenissen. Met een bemanning die altijd enthousiast is en zich laat voortstuwen door plezier en succes en zich laaft aan het “schuum” van de bekende goudgele rakkers.
 
 
 
Met 12 man begon in 1973 de rijke historie van de Eemschuumers en groeide uit naar een bijna professionele organisatie met een hofhouding, bestuur, raad van 11 en vele onmisbare vrijwilligers. Want bij de organisatie van de Bonte Eemschuumers Avonden, het carnavalsweekend en de optocht krijgen de Eemschuumers veel hulp van vrijwilligers die in commissies zitten en/of op de evenementen zelf mee helpen.
 
 
 
== Basisscholen ==
 
  
er zijn verschillende basisscholen in Hoogland: Biezen, Bieshaar, Langenoord, Berkenschool.
+
[[Categorie:Plaats in Utrecht]]
 +
[[Categorie:Geografie van Amersfoort]]
 +
[[Categorie:Voormalige gemeente in Utrecht]]

Huidige versie van 4 sep 2025 om 23:32

Hoogland
gem. Amersfoort

Silhouet kombord nederland.gif
       Hoogland wapen.svg
Map - NL - Amersfoort - Wijk 19 Hoogland.svg
Land Vlag van Nederland Nederland
Provincie Utrecht (province)-Flag.svg Utrecht
Gemeente Amersfoort
Burgemeester Lucas Bolsius
Opgegaan in
Oppervlakte 14,35 km²
Hoogteligging
Inwoners 10.135 (2023)
Dichtheid 706.27 inw./km² (2023)
Werkloosheidsgraad
Gemiddeld inkomen € (in 2023)
Postcode(s) 3828
Netnummer(s) 033
Woonplaatscode 1665
CBS-code

Website
Portaal Portal.svg Utrecht

Hoogland is een voormalige gemeente en tegenwoordig een dorp binnen de gemeente Amersfoort. Hoogland telde in 2018 9.910 inwoners.

Voor 1798 bestond Hoogland uit twee delen: 1. Hoogland 2. Emiclaer. in 1811 werd de Franse gemeenteorganisatie ingevoerd. Vanaf dat moment werden de twee delen samengevoegd en ontstond er één gemeente genaamd Hoogland. De potscode die bij hoogland hoort is 3828 en het netnummer is 033.

Als je uit eten wilt in Hoogland, kun je naar verschillende eetgelegenheden gaan. In Hoogland heb je de Gloeiende Gerrit, een pannenkoekenhuis met daarbij een apart á la carte restaurant, de Noot is ook een á la carte restaurant en e Concordia is een bbq restaurant. Ook zijn er in Hoogland verschillende snackbars te vinden, zoals op de Hamseweg en Kraailand.

In Hoogland wordt elk jaar carnaval gevierd. Ze hebben de grootste optocht van boven de rivieren. Ook heeft Hoogland een zwembad, een voetbalclub en een tennisclub.

Martinus kerk in Hoogland

Basisscholen

Er zijn verschillende basisscholen in Hoogland: Biezen, Bieshaar, Langenoord, Berkenschool.


Afkomstig van Wikikids , de interactieve Nederlandstalige Internet-encyclopedie voor en door kinderen. "https://wikikids.nl/index.php?title=Hoogland_(Nederland)&oldid=968900"