1997
1997 | |
---|---|
Jaren | 1996 ← 1997 → 1998 |
Latijnse jaartelling | 2750 MMDCCL |
Chinese jaartelling | 4693 – 4694
癸子 – 甲丑 |
Armeense jaartelling | 1446 – 1447
ԹՎ ՌՆԽԶ – ՌՆԽԷ |
Ethiopische jaartelling | 1989 – 1990 |
Hebreeuwse jaartelling | 5757 – 5758 |
Indische jaartelling: | |
• Vikram Samvat | 2052 – 2053 |
• Shaka Samvat | 1919 – 1920 |
• Kali yuga | 5098 – 5099 |
Islamitische jaartelling | 1417 – 1418 |
Portaal ![]() |
1997 is een jaar in de twintigste eeuw
Gebeurtenissen
januari
- 1 - De Provinciale Staten van Friesland besluiten dat de provincie officieel Fryslân heet.
- 1 - De gemeente Gemert fuseert met de gemeente Bakel en Milheeze tot de nieuwe gemeente Gemert-Bakel.
- 1 - Kofi Annan wordt benoemd tot Secretaris-generaal van de Verenigde Naties.
- 1 - In Hebron raken zes Palestijnen gewond wanneer een Israëlisch soldaat zijn automatisch geweer leegschiet op een plaatselijke groentemarkt.
- 4 - De vijftiende Elfstedentocht wordt verreden. Winnaar is Henk Angenent bij de mannen. Bij de vrouwen is de winnaar Klasina Seinstra. Voorlopig zou dat de laatst gereden Elfstedentocht zijn.
- 12 - Tonny de Jong wordt bij de vrouwen Europees kampioen hardrijden op de klapschaats. Daarmee is de doorbraak van het nieuwe type schaats een feit.
februari
- 4 - O.J. Simpson wordt aansprakelijk bevonden voor dubbele moord en moet 35 miljoen dollar schadevergoeding betalen aan de families van de slachtoffers.
- 5 - De drie grote banken van Zwitserland kondigen een fonds van €55 miljoen aan voor de slachtoffers van de Holocaust en hun families.
- 9 - The Simpsons gaan in aantal uitzendingen The Flintstones voorbij als langstlopende animatieserie.
- 28 - Nabij Ardabil, in het noordwesten van Iran, vallen ongeveer duizend doden bij een aardbeving met een kracht van 5,5 op de schaal van Richter.
maart
- 13 - Een Jordaanse militair schiet vanaf een wachttoren aan de grens zeven Israëlische schoolmeisjes dood.
- 26 - De Kerncentrale Dodewaard wordt buiten bedrijf gesteld.
april
mei
- 1 - Na achttien jaar Tory-regering wint de Labour-partij de verkiezingen in het Verenigd Koninkrijk. Tony Blair wordt de nieuwe premier.
- 10 - In Iran, nabij de Afghaanse grens, vallen 1600 doden bij een aardbeving met een kracht van 7,1 op de schaal van Richter.
- 10 - Koningin Beatrix stelt de Maeslantkering officieel in gebruik: de Deltawerken zijn voltooid.
- 14 - Air Canada, Lufthansa, SAS, Thai Airways International en United Airlines richten de Star Alliance op.
juni
- 16 - De Britse rock band Radiohead brengt het album OK Computer uit. Dit album zou later bekend komen te staan als een van de meest geroemde albums in de geschiedenis van de rockmuziek.
- 30 - Harry Potter en de Steen der Wijzen, het eerste deel van de Harry Potterserie, verschijnt.
juli
- 1 - Hongkong wordt door het Verenigd Koninkrijk overgedragen aan de Volksrepubliek China.
- 4 - De Pathfinder, een Amerikaanse sonde, landt op Mars.
- 12 - Lancering van Cartoon Network in Nederland. Op de nieuwe zender is ook voor het eerst in Nederland de kinderserie Thomas de trein te zien.
- 26 - In Oostende stort tijdens een vliegshow een stuntpiloot neer in het publiek. Er vallen 10 doden en 50 gewonden.
augustus
- 1 - De OPTA houdt vanaf nu toezicht op de naleving van de wet- en regelgeving op het gebied van post en telecommunicatie in Nederland.
- 31 - Prinses Diana (V.K.) komt om het leven bij een auto-ongeval in Parijs. Ze wordt op 6 september begraven.
september
- 7 - Eerste testvlucht met een Lockheed Martin F-22 Raptor.
- 15 - Oprichting van Google.
- 29 - Britse wetenschappers stellen het verband vast tussen de Ziekte van Creutzfeldt-Jakob en de zogenaamde gekkekoeienziekte (BSE).
oktober
- 16 - In Antwerpen opent megadiscotheek Zillion (discotheek) haar deuren voor het grote publiek. De discotheek zou beroemd worden door allerlei technische snufjes.
november
december
- 1 - Opsplitsing van BRTN2 in Ketnet en Canvas.
- 4 - De oude binnenstad van Willemstad (Curaçao) wordt op de UNESCO werelderfgoedlijst geplaatst.
- 11 - Het verdrag van Kyoto stelt richtlijnen voor de beperking van de uitstoot van broeikasgassen.
Overleden
- 19 februari - De laatste grote revolutionair van China, Deng Xiaoping, sterft op 92-jarige leeftijd. Weken van rouw om de leider volgden.
Navigatie 20e eeuw | |||
---|---|---|---|
19e eeuw – 20e eeuw – 21e eeuw |